150 години безсмъртие

     Във връзка с честването на 150-тата годишнина от гибелта на Васил Левски ни гостуваха деца от ДГ „Васил Левски“. Те с интерес изслушаха всичко, което бяха подготвили нашите възпитаници. Ученици от начален етап ги посрещнаха с песни и стихотворения, посветени на Апостола, а г-жа Даниела Борисова разказа важни моменти от живота на бележития българин и припомни защо ние трябва да помним и почитаме личността на Васил Левски. Всички присъстващи имаха възможността да изгледат видео, в което г-жа Христина Богданова, потомка на Апостола, разказа за преживяванията на Гина Кунчева, майка на Левски, когато разбира, че синът ѝ е заловен.
     Последваха интересни истории от реалния живот на Дякона, увлекателно разказани от ученици от прогимназиален етап.
     След официалната част, присъстващите деца и ученици показаха какво са научили за живота и делото на Апостола, като участваха в забавни игри.

10 факта от живота на Васил Левски, които може би не знаете:

📍 Апостолът има двама братя – Христо и Петър и две сестри – Яна и Мария. Мария умира рано, а Яна е единствената, която оставя наследници.
📍 Според последни изследвания рождената година на Апостола е спорна. Има податки, че не е 1837-а, а 1840 или даже 1843.
📍 Месеци преди залавянето и разкритията на Димитър Общи, турската полиция е била по следите на Апостола и е знаела за дейността му.
📍 Точната дата на кончината на Апостола е 18 февруари по нов стил. Според Грегорианския календар, въведен в България през 1916 г., за събития от XIX в. се прибавят 12 (а не 13) дни.
📍 С годините все повече историци и изследователи отхвърлят тезата за предателството на поп Кръстьо. Приема се, че залавянето на Левски е лошо съчетание на обстоятелства: грешки на Ловешкия и Букурещкия комитет, активна разузнавателна дейност на османските власти и полиция, разкритията след обира на турската поща, дори субективни слабости на други негови сподвижници.
📍 Много изследователи определят #Левски като последовател на Г. С. Раковски, но на практика негов идеен учител е Иван Касабов, председател на ТБЦК, създаден през 1867 г.
📍 Иван Касабов е един от първите доказани масони в българското революционно движение. Поради този факт, както и поради някои сходства в идеологията, теорията за принадлежността на Левски към масонството намира все повече привърженици.
📍 На Васил Левски принадлежи идейният проект за знаме на Карловския революционен комитет. Това знаме е развято години по-късно, при обявяването на Априлското въстание, тъй като знамето на Райна Попгеоргиева не е било готово.
📍 В България и в чужбина има вече над 180 паметника на Васил Левски, сред които и този в #Русе ( Паметник на Васил Левски в Русе ) 122 читалища и 169 училища в #България носят неговото име.
📍 Васил Иванов Кунчев – Дякон Левски е наречен Апостол на свободата вече след неговата гибел от последователите му – създатели и членове на Гюргевския централен революционен комитет.
 
Източник: “InfoSpravka”