Среща с професионалисти
Във връзка с месеца на кариерното развитие, който се провежда под надслов „Мисля за своето бъдеще“, в ОУ „Филип Сакелариевич“ се проведе среща-дискусия с представители на няколко професии. По този повод ни гостуваха г-жа Невена Самоковлиева, библиотекар в Градска библиотека – Свищов, г-жа Божена Гецова, медицински специалист в нашето училище, г-жа Алина Кръстева, пекар-сладкар и г-н Исмаил Велиев, заварчик в едно от големите предприятия в града. Те разказаха за своята професия, какви качества трябва да притежава човекът, което се занимава с това, какви трудности и перипетия среща всеки от тях в работа си и сподели какви радости им носи тя в ежедневието им. Любопитковците им задаваха интересни въпроси, на които гостите отговаряха с удоволствие и изчерпателно. Учениците споделиха каква професия искат да практикуват в бъдеше, като няколко от тях не скриха, че искат да работят в сферата, в която работят гостите.
След заформилата се дискусия накрая, всички присъстващи се съгласиха, че няма повече или по-малко важна професия, а всички са от съществено значение за всеобщото благо.
На гости на професионалисти
На 12.05.2023 г. ученици посетиха цех за транжиране на месни продукти на фирма „Боримес-99“ ЕООД. Там ги посрещна управителят г-н Николай Борисов, който им обясни стъпките, през които минават продуктите и операциите, които се извършват, за да се превърнат те в готовия продукт, който виждаме всички на витрините.
С любопитство децата задаваха всевъзможни въпроси, а домакинът с удоволствие отговаряше и показваше. За никого не беше изненада, когато децата с охота приеха поканата да се включат в процеса на работа и за малко да „обуят обувките“ на един професионален транжор. Те с ентусиазъм извършваха манипулациите и показаха колко са сръчни и оправни могат да бъдат при сортирането, вакуумирането и фолирането на продуктите.
Интервю с професионалист
На 10.05.2023г. ученици от ОУ „Филип Сакелариевич“ гр. Свищов проведоха интервю с избрана от тях личност във връзка с месеца на кариерното ориентиране „Мисля за моето бъдеще“. Учениците предварително събраха информация за г-н Димитър Кръстев и съставиха въпросите, които му бяха зададени. За децата професията на механизатор в селското стопанство беше много вълнуваща и те с интерес слушаха своя събеседник. Прескганяве
- Представете се накратко ?
Казвам се Димитър Кръстев, на 45 години, от с. Драгомирово. Семеен, с две деца. През последните 25 години работя в сферата на селското стопанство и изкарвам хляба си като механизатор. Една професия, чието значение често пъти се омаловажава, но тя една от онези професии, които с огромен принос за икономиката на страната.
- Какъв искахте да станете, когато бяхте малък?
И аз като много от момчетата в ранна възраст исках да стана шофьор на камион или механизатор като баща ми.
- Кой е човекът, който повлия за избора Ви на професия?
Моят баща работеше като механизатор и аз, решил да последвам неговия пример, нямах съмнение как ще се развия в бъдеще. Той ми даде насоки и кураж да започна, като и до днес следвам съветите му в тази сфера. Сега, от позицията си на „врял и кипял“ в тази професия, виждам, че не съм сгрешил в избора си.
- Какво е нужно, за да започне човек да работи като такъв?
Дейността на тракториста има свои специфични особености и характеристики. За да се овладеете професията, трябва да се премине през специализирано обучение, което да осигури нужните знания, защото трактористът не само трябва да е добре подготвен за работа с широк кръг от различни по естество машини, но и нерядко с високотехнологични уреди, с които е оборудван трактора.
- А какви качества?
Добро зрение, добър слух, издръжливост, добра физическа сила и координация на движенията, изобретателност, добра концентрация и бърза реакция, защото нерядко операциите изискват вземането на светкавични решения.
- Как протича един работен ден на човек с Вашата професия?
Първото нещо, което се прави веднага, щом се отиде на работа, се проверява състоянието на машината – водата, филтрите, масло. Ако всичко е наред се преминава към преглед на инвентара и щателно се проверява дали всички е наред. Ако се установи някаква неизправност, тя се отстранява. Започването на работа с изрядно работеща машина е задължително. Следва разпределение на задачите и започване на работа.
- Как се определя каква работа трябва да бъде извършена през деня?
Това много зависи от сезона. В различните сезони се извършва различна работа. Например през пролетта земята се култивира, за да се подготви за сеитба, след което се засява. След което следва пръскане на площите, за да се предотврати появата на плевели, които могат да бъдат пагубни за посевите. След тяхното изникване, следва торене, което осигурява подхранването им, за да пораснат силни и здрави. Разбира се, всичко това изисква използването на различни машини, които се прикачват към трактора – култиватор, пръскачка, сеялка, торачка, плуг.
След всичко това, когато посевите за готови за прибиране, следва жътва. Тук вече тракторът бива сменен с комбайна.
- Може ли всеки да бъде застане зад волана и да работи това?
Не, не може. Интензивното физическо натоварване е първата причина, заради която тази професия не е от най-желаните на пазара на труда. Професията тракторист изисква широк кръг от умения и знания в тази сфера, защото се извършват множество специфични задачи.
- Има ли интерес от страна на младите хора към Вашата професия?
Физическото натоварване не е за подценяване, но трудът на тракториста е добре заплатен, особено в кампаниите, затова тя е от желаните професии.
- За Вас кое носи най-голямо удовлетворение в работата?
Когато виждаме плода от нашия труд прибран на определените за това места.
- Кое е най-трудното в работата Ви?
Физическото натоварване и умората, която трябва да се потисне понякога, защото майката природа не чака и не отлага. Нашата работа е тясно свързана с метрологичните условия – всяко нещо трябва да бъде съобразено с тях, за да си свършим работата и да извлечем максималното от вложения труд.
- Какъв съвет бихте дали на хората, които искат да се реализират в тази сфера?